קטגוריות
מטבע

פאות - לא משחק ילדים

בעוד שבקרב מבוגרים אפשר להבין, או לנסות להבין, את הרצון לחדש טרנדים ולהביא אופנות חדשות מעונה לעונה, דוגמת אופנת הפאות המתרגשת עלינו בשנים האחרונות, קשה יותר להבין מדוע גם הילדים נאלצים או נדרשים לעמוד תחת אור הזרקורים והלחץ החברתי ולהפוך לחלק מהמכונה התעשייתית והמסחרית שנקראת אופנה?

קשה להאמין, אך הטרנד של פאות לילדים, לצורכי אופנה ותרבות, הולך והופך למשמעותי ולפופולארי יותר ברחבי העולם, ובכלל זה ניתן להוסיף את תוספות השיער המלאכותיות, המאריכות אותו ומשנות את צורתו, כך שתעשיה שלמה ונרחבת מבוססת היום על החדרת אופנה זו, של פאות לילדים, לקהל צעיר ותאב אופנה.

ישנם, כמובן, מקרים בהם ענידת פאות היא חשובה ומשמעותית ביותר לילדים ומדובר על מקרים בהם ילדים שאיבדו את שיער ראשם עקב מחלה קשה או עקב צורך רפואי חיוני, ועקב כך נפגע, עוד יותר, מצבם המנטאלי ומצב הרוח שלהם, שהם, פעמים לא מעטות, מדדים קריטיים להחלמה ולשיפור המצב הפיזי.
 
באמצעות אותן פאות, אשר לרוב עשויות משיער טבעי ולכן גם מעניקות תחושה מוכרת וטבעית יותר על הראש, חשים הילדים יותר בנוח ומוכנים יותר להתחבר ולהיות עם ילדים אחרים ועם מכריהם, מבלי להרגיש בושה או מבוכה. אפשר למצוא היום ברוב בתי החולים והמרכזים הרפואיים, בהם קיימים מרכזים לטיפול בסרטן או במחלות הדורשות טיפולים כימיים אינטנסיביים, מספרות המציעות לאנשים להסתפר ולהעניק את שיער ראשם לשם הכנת פאות שישמשו את החולים, וגם מספרות ומרכזי עיצוב שיער רבים ברחבי הארץ פועלים בשיטה זו, ומומלץ, למי שרוצה לעשות באמת מעשה טוב, ותוך כדי כך לזכות בתספורת חדשה, לחפש את אותם מקומות ולפנות אליהם.

השאלה המוסרית, אם כן הגיוני לענוד לילדה או לילד פאה, מעבר לאותן פאות מוכרות של חג הפורים, עליהן אין כל דיון וכל ספק, היא שאלה שצריכה להישאר בתחום האופנה והתרבות בלבד ואילו בכל מה שנוגע לתחום הרפואי והמנטאלי, הרי שאין ספק כי מדובר על עוד מרכיב שקשה מאוד בלעדיו ושיכול להוות גורם חיובי  מהותי בתהליך החלמה או טיפול קשים ומייסרים.

המשך