קטגוריות
מטבע

פאות - על סוגיות וסוגים

מצחיק לחשוב שהחיבור הראשוני שלנו עם שער הראש הוא דווקא דרך גברים, מעשו אחי יעקב שעליו נכתב כי שיערו היה אדמוני ולכן כונה אדום, דרך שמשון הגיבור שכוחו היה בשערו הארוך וכלה באבשלום בן דוד שנודע כאחד מששת האנשים היפים ביותר בעולם ונהרג כאשר ברח מאנשי דוד המלך ושערו הסתבך בין ענפיו של עץ אלה גבוה. 

השיער העסיק, מעסיק ויעסיק נשים בכל הגילאים ובכל רחבי הגלובוס ומכלכל תעשיות שלמות של קוסמטיקה, אסתטיקה, אופנה ועיצוב, ומכאן שמדובר גם על כוח כלכלי עצום ומשמעותי.

חת מהאופנות הפופולאריות והמודרניות ביותר של עולם האסתטיקה והיופי בימינו היא אפנת הפאות הנוכריות, שבעבר הייתה מוזכרת רק בהקשרים של דת ותרבות חרדית יהודית כסממן של צניעות וטוהר או, לחילופין, בהקשרים של תרבות לבוש של בני משפחות המלוכה והאצולה באירופה, כסממן לאושר ולשפע.

מדוע הפכו פאות לנושא כה טרנדי ומקובל? הסיבות אינן ודאיות, ובטח שאי אפשר לבסס החלטה אפנתית על סמך מחקר מדעי או אקדמי, אך מה שברור הוא שמעולם לא היו יותר אנשים שששו לשים על ראשם פאות ממניעים של אסתטיקה, יופי ואופנה.הפאות נחלקות ביניהן לפי צורת הכנתן והחומר המרכיב אותן, כך, לדוגמא, ניתן למצוא פאות משיער טבעי לחלוטין אשר נשזר לרשת, פאות משיער סינטטי ומלאכותי, פאות רפואיות המשמשות חולי סרטן שאיבדו את שערם בטיפולי כימותרפיה או הקרנות, פאות רשת ייעודיות לשחקנים, המותקנות על פי מדדים מדויקים של ראש השחקן או השחקנית, פאות לתחפושות שהן מלאכותיות, פשוטות, זולות ובעלות אורך חיים מוגבל וקצר וגם פאות אירופאיות איכותיות ובעלות מראה טבעי.

את הפאות ניתן להדביק לתקופה ארוכה, של מספר שבועות, על הקרקפת המגולחת (אסור להדביק פאה על שיער טבעי) בעזרת דבק מיוחד הנמצא בבסיס רשת הפאה או לנצל אותן למקרי אד הוק חד פעמיים, של יום אחד, ערב אחד או כמה שעות, ללא צורך בהדבקה או בהסרת שיער הראש הטבעי. כך, בנוסף, לשאלת ה"מה ללבוש היום"? נוספת שאלת התאמת הבגדים לצבע השיער ולסגנון אותם בחרנו ביום נתון.המשך